بیمه ثالث در یک کلام

اکنون بیشتر مردم جامعه حداقل در خانواده خود از یک بیمه ثالث استفاده می کنند در نتیجه بیشتر افراد با این نوع بیمه آشنا هستند. در این دست نوشته به مجموعه نکات بیمه نامه های ثالث می پردازیم.

طبق اعلان روابط عمومی بیمه مرکزی بیمه ثالث در سال 1399 برای خودروهای پراید پیکان سپند برابر 14142000 و برای خودروهای کم تر از چهار سیلندر 16747000 برای اتومبیل های چهار سیلند 16687000 و برای ماشین های بیش از چهار سیلند معادل 22032000 ریال تعیین شده است.

بر اساس بخشنامه بیمه مرکزی، حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌های گازی معادل سه میلیون و ۵۱۱ هزار ریال و موتورسیکلت‌های دنده‌ای یک سیلندر چهار میلیون و ۲۸۹ میلیون ریال اعلام شده است. از سوی دیگر موتورسیکلت‌های دو سیلندر و به بالا باید حق بیمه ثالث چهار میلیون و ۷۱۲ هزار ریالی و دنده‌ای دارای سه چرخ یا سایر باید حق بیمه‌ای معادل پنج میلیون و ۶۷ هزار ریال پرداخت کنند.

نظر به اعلام مبلغ ریالی دیه برای سال ۱۳۹۹ از سوی قوه محترم قضائیه که متضمن ۲۲.۲ درصد افزایش در مبلغ ریالی دیه است و با توجه به افزایش ۳ درصدی نرخ حق‌بیمه رشته شخص ثالث به موجب مصوبه شورای‌عالی بیمه، تمامی شرکت‌های بیمه موظفند، بیمه‌نامه‌های شخص ثالثی را که تاریخ شروع پوشش آنها از اول فروردین ۱۳۹۹ و پس از آن است، با تعهدات بدنی ۴۴۰۰ میلیون ریال (معادل دیه ماه‌های حرام) و تعهدات مالی حداقل ۱۱۰ میلیون ریال و با حق‌بیمه‌های مندرج در جدول صادر کنند. شرکت‌های بیمه و نمایندگان آنها مکلفند جدول مذکور را در معرض دید متقاضیان قرار دهند.

استعلام بیمه ثالث 99