پیش گفتار چگونه تبلیغ کنیم؟

آن زمان که به تولید محتوا می پرداختم ، برادرم به علت دانشجو بودن یک اینترنت 128 کیلوبایت گرفت اینترنت همراه هم E بود من فقط 14 سال داشتم و می توانستم از اینترنت استفاده کنم . ابتدا با میهن بلاگ که یک سرویس وبلاگ دهی است آشنا شدم هنوز تازه بازار آمده بود جستجو در زبان فارسی در اینترنت کامل نبود و باید سایت خودت را به گوگل معرفی می کردی بعدها رزبلاگ آمد چون انجمن و عضو گیری هم داشت عضو آن شدم و حدود دوسال بعد با دوستانم تصمیم گرفتیم ، یک دامنه IR بخریم اما چون به سن قانونی نرسیده بودیم بما نمی فروختند بعد با یک سایت واسطه با سه برابر قیمت یک آدرس خریدیم. آن را به یک .بلاگ رزبلاگ متصل کردیم قرار شد من ویکی از دوستانم پست کم تری قرار دهیم تا زمان بیشتری برای بخش فنی قالب و ... داشته باشیم. البته حالا اینترنت وایفای داریم ولی من گوشی با قابلیت وایفای ندارمو

 آن زمان بدنبال نحوه کسب درآمد از وبلاگ خودمان بودیم که من به عنوان مسئول فنی باید نحوه کسب درآمد سایت های دیگر را کشف می کردم ، سامانه کلیکی لسیار زیاد بود یک سامانه دیگه تبادل بنر بود و تازه سیستم‌های همکاری فروش شروع به کار کردند من آن زمان یک پست کوتاه که چگونه در وبلاگ خود تبلیغ قرار دهیم نوشتم و بازدید بسیاری خورد و من از یک سامانه عضو گیری استفاده کردم در آن زمان حدود 400 نفر از طریق من عضو شدن و هیچ وقت پرداخت‌های من انجام نشد و رمز عبور خود راهم فراموش کردم اکنون توانایی ورود به سامانه را ندارم.

در گذشته امکان تبلیغات به صورت آنلان بسیار کم بود ، و سامانه های تبلیغاتی در روزنامه‌ها تراکت البته همان هم اصولی داشت ، مثلا باید مداوم باشد پس باید کوچک باشد و خوانا پس شما با رزرو یک بخش کوچک روی یک تراکت هم از تخفیف همیشه استفاده می کردید و هم روی جلد وجود داشتید.

بعدها سامانه‌های تبلیغاتی با قابلیت آنالیز آمدند و بخش بزرگی از بازار به فضای آنلاین آمد با بوجود آمد شبکه‌های اجتماعی رسانه محور افراد قدیمی جامعه هم وارد فضای آنلاین شدند.

گوگل در یک حرکت اصولی با جمع آوری دیتا هر کاربر از علایق و نیازها هر شخص در زمان مشخص مطلع می‌شود و تبلیغ مناسب آن را نمایش می‌دهد ، حال گوگل داده‌های خود را برای نمایش تبلیغات هدفمند استفاده می‌کند و از این طریق بخش بزرگی از درآمد خود را از تبلیغات بدست می‌آورد.

پس چگونه تبلیغ کنیم؟

عجله نداشته باشید ، اگر اشتباه انتخاب کنید می‌توان نتیجه عکس داشته باشد و البته پول شما نیز از بین برود

چرا تبلیغ کنیم؟

این که چرا تبلیغ کنیم ، به شما بستگی دارد مثلا اگر درصورت فروش نرفتن محصولات داخل انبار آن‌ها از بین می‌روند یا شما توان تولید بیشتری دارید یا مشتری ندارید؟

وقتی صحبت از تبلیغات می شود اکثر صاحبان کسب و کار تنها از شنیده ها و دیده های خود حرف می زنند! اما واقعا این شنیده ها و دیده ها چقدر درست است؟ مثلا کسانی که در اینستاگرام می چرخند سریع می گویند تبلیغات در اینستاگرام بسیار مفید است. اما اگر تجربه‌ی این کار را داشته باشند، نتیجه ای که برایشان رقم خورده آن چنان بزرگ و جذاب نبوده است! دلیلش چیست؟ پس چرا پیشنهاد می دهند که در اینستاگرام تبلیغ کنیم؟!

همچنین فکر می‌کنند اگر وبسایت داشته باشند شرکت بسیار باکلاسی دارند و از سایتشان می‌توانند کسب درآمد کنند. زمانی که دنبال کار می گشتم یک آگهی در دیوار قرار دادم شخصی تماس گرفت و گفت: همسرم به فروش تردمیل مشغول است و من می‌خواهم یک سایت برای او ایجاد نمایم من هم قیمتی بالاتر از آنچه در دیوار گفته بودن برای این کار دادم شخص با ناراحتی گفت چرا بیشتر گفتم برای یک پلن طراحی باید حدود یک هفته نیازهای شرکت همیر شما بررسی کنم بعد یک چارت و ... راهنمای استفاده از سایت و ... که حدود سه هفته زمان می برد شخص گفت چرا این همه چند روزه تحویل می دهند بعد از توضیح کامل شخص متوجه شد که کسب و کار آن‌ها نیازی به وب سایت ندارد.

من هم که این همه آدم که دنبال باکلاس کردن کسب و کار خود بودند فقط زنگ می زدند و بعد از شنیدن قیمت خداحافظی می کردند و من آگهی خود را پاک کردم.

پس به دنبال مشاور تبلیغاتی طراحی سایت و غییره باید بود  و آن‌ها را نمی توان در دیوار و گروه‌های تلگرامی پیدا کردم من دنبال پول نبودم وگرنه پول خوبی از این همه آدم ناآگاه کسب می کردم.

مشاوره با من برای طراحی سایت و نرم افزار رایگان است و توانایی طراحی بیشتر نرم افزارها را دارم شاید خیلی از دوستانم من را دایرة المعارف نرم افزارهای تحت وب بدانند و این که بصورت استادی در تمام زبان‌های برنامه نویسی وب تسلط ندارم را ضعف بدانند ولی برنامه نویسی بگونه ای نیست که کدها را حفظ باشی فقط باید بدونی باید چه کاری انجام بدی و مسیر مشخص کنی پس بدون مسیر مشخص در دنیای وب شما هیچ شانسی ندارید بیشتر اشخاص که تسلط کامل گستره برنامه نویسی وب را ندارند به شما پیشنهادهای اشتباه و یا بسیار گران می‌دهند تا با دانش آن‌ها پیش بروید. موفقیت در فضا آنلاین ارتباط مستقیم با تولید محتوا دارد شاید شما دنبال نمونه کارهای من باشید ولی هیچیزی پیدا نخواهید کرد علت آن این است من بعد از کار با چنیدین وبسایت به این نتیجه رسیدم که به موفقیت نرسیدن آن‌ها برای روی من تاثیر دارد پس از آن که وب سایت‌ها را به آن افراد تحویل می‌دادم همه آن‌ها را رها کرده وبعد از یک سال از سرورها حذف می‌شدند این همان نتیجه نگرفتن با زبانی روشن برای شما بود.

برخی نیز لایک و دنبال کنند فیک می‌خرند آن‌ها فیک هستند پس قرار نیست از ما خرید کنند. قبلا سایتی در مورد لایک و فالو اصل داشتم که شخصی صفحه شما و شما صفحه دیگران و این چرخه ادامه داشت اما با حضور فیک‌ها من کم کم به دلیل عدم تبلیغ کم رنگ شدم.

برای آشنایی با روش بازاریابی در اینستاگرام اینجا کلیک نمایید.

اگر مشتری ندارید باید چه کاری انجام دهید؟

ابتدا بررسی نمایید که بازار هدف چگونه است ، رقبا در چه وضعی هستند آیا برای محصول شما اتفاقی رخ داده هزینه‌ها و قیمت‌ها صحیح نبست مشکل از کارکنان شماست و یا هر آنچه که باعث این مشکل شده را رفع نمایید بعد از آن دنبال تبلیغات باشید.

اگر توان تولید بیشتری دارید تا چه زمان تبلیغ کنید؟

برخی با افزایش فروش و سفارش روبرو می‌شوند که این بسیار خوب و اندکی دشوار است ، شما قبل از تبلیغ باید هدفی برای خود تعیین نمایید آن هدف بستگی بتوان شما دارد اگر از توان شرکت شما بیشتر شود ممکن است شما با تاخیر در تولید و ... شوید بازگشت گران به نقطه قبل برای شما خواهد بود. و درصورتی که سرمایه درگردش و میزان مواد اولیه را نتوانید کنترل کنید یک شکست بزرگ برای شما خواهد بود. پس تا زمان رسیدن به هدف تبلیغ کنید.

مارکتینگ پلن یا پلن تبلیغاتی چیست؟

مارکتینگ پلن یا پلن تبلیغاتی به شما یک برنامه جامع با توجه به هدف و بودجه تان می دهد تا بتوانید توسط آن کسب و کار خود را به صورت کاملا موفق تبلیغ کنید. میزان موفقیت مارکتینگ پلن وابسته به اطلاعاتی است که در هنگام طراحی Marketing Plan از آنها استفاده می کنیم. هر چقدر اطلاعات اولیه دقیق تر و کامل تر باشد به موفقیت ما بیشتر کمک می کند.

نوع کسب و کار

اگر شما یک محصول مجازی دارید و به فضای واقعی مرتبط نیست ، تبلیغ در محیط واقعی تاثیری بر کسب و کار شما ندارد. افراد با کسب و کار مانند خدمات آنلاین که با  محصولات مجازی مرتبط است باید آنلاین یا سامانه پیامکی اقدام به تبلیغ نمایند.

اگر دارای یک محصول با قابلیت فروش آنلاین هستید ، با ایجاد کمپین‌های هدفمند و با جایزه فروش خود را افزایش دهید.

اگر یک فروشگاه محلی دارید تبلیغ در آن محله و اطراف بسیار موثر خواهد بود حضور در سامانه‌های همکاری در فروش که در فروش آنلاین به شما کمک می کند استفاده کنید.

اگر دارای یک کسب و کار بزرگ هستید ،صفحه شبکه‌های اجتماعی خود را ایجاد نمایید حتما از کم بودن دنبال کنندگان خود می ترسید پس درصورتی که کارمندهای بسیاری دارید به آن‌ها شبکه‌های اجتماعی را معرفی و بخواهید دنبال کننده باشند و از قرار دادن رویدادهای کسب و کار خود در این شبکه‌ها قافل نشوید.

مطلب بسیار طولانی شد در پست بعد به ادامه نحوه تبلیغ می پردازم.